Co je bod středu a proč je důležité jej mít silný a na správném místě

Yogi Bhajan učil, že aktivace Kundaliní energie začíná v bodu středu. Když přijel v roce 1969 na Západ, posilování bodu středu a jeho uvedení do rovnováhy bylo hlavním cílem jeho lekcí. Obsahem jeho poselství bylo, že abychom mohli být ve svém srdci, musíme nejdříve kultivovat silnou a stabilní základnu – spodní trojúhelník (první tři čakry).
Již ve starobylých Šástrách se uvádí, že všechna jóga začíná v bodě středu. Bod středu není jen „bod“, je to centrum přeměny energie. Bod středu a třetí čakra jsou místem, kde se mísí prána (naše životní síla) a apána (vylučovací síla), jejichž kombinace po sestoupení do první čakry zažehne Kundaliní energii.
Bod středu a třetí čakra jsou spojeny s elementem ohně, který je nejnáročnějším a nejdestruktivnějším impulsem. Pokud jej nedokážeme vědomě ovládat, může se projevit ve formě zlosti, zuřivosti a frustrace. A jeho nedostatek může být devastující – jsme v depresi, bez života, bez naděje, nevěříme si a nedokážeme „jít do akce“.
Hlavní problém nevyřešené zlosti je ten, že životní energie je strávena a nemůže být využita pro spokojené žití a plnění našich snů. Neřešená zlost vede k bílým místům v naší psyché, výsledkem čehož je nerozhodnost, neschopnost konat a dokonce neschopnost si uvědomit, co chceme ze všeho nejvíc. Přitom schopnost uvědomit si, co chceme, jít za tím a dosáhnout výsledků přináší hlubokou spokojenost v životě.
A můj dosavadní poznatek?  Mít pevný bod středu vyřeší většinu problémů, se kterými se v životě potkáme:)