DECH OHNĚ

„Pokud chcete, aby se váš život změnil, pokud chcete uvést do rovnováhy chemii mozku, emoce, hormony, metabolismus, pokud chcete zvýšit prosperitu a vibračně se posunout, dýchejte každé ráno Dechem ohně.“ (Zdroj: Guru Jagat)

Co je důležité:

  • nádech i výdech jsou stejně dlouhé s tím, že pozornost věnujeme spíše výdechu,

  • při výdechu stahujeme Bod středu a tím zvedneme bránici a vytlačíme vzduch z plic. K nádechu dojde tím, že svaly povolíme,

  • mezi nádechem a výdechem nejsou přestávky,

  • nezáleží na rychlosti, ale na správnosti,

  • neměl by být vyčerpávající. Nevkládáte do něj žádné úsilí, žádnou sílu, je velmi uvolňující, vydržíte ho dělat v podstatě jakkoliv dlouho,

  • v prvních 3 dnech menstruace a v těhotenství Dech ohně raději nahraďte dlouhým, hlubokým dechem.

Existují 3 způsoby, jak Dechem ohně dýchat:

  1.  Dech kontrolujeme z Bodu středu. Tím, jak Bod středu stahujeme, vytlačujeme bránici vzhůru a tak vytlačujeme vzduch z plic.

  2.  Dýcháme pohybem bránice. Hrudník je zvednutý a rozšířený a dech je kontrolován pohybem bránice nahoru a dolů. Bod středu se stále hýbe, ale následuje pohyb bránice, netlačí ji. 

    Tento dech je používán například u detoxikačního Psího dechu (Dog Breath) a možná jste si všimli, že u některých pozic vám ani Bod středu nejde pořádně zapojit a že při Dechu ohně dýcháte spíš bránicí. Tak je to v pořádku.

  3. Při třetím  způsobu při výdechu stahujeme pánevního dno (konečník a urogenitální orgány), při jeho uvolnění dochází k nádechu. Tento dech není tak silný, jako předchozí dva.

Zdroj: kniha Praana, Praanee, Praanayam