Aktuality

Meditace

Krije

Napište mi svůj e-mail a budete o všem informováni mezi prvními.

Veřejná skupina na WhatsAppu (klikněte na ikonku).

Co je Shabad Guru

Shabad Guru je kolekce posvátných textů, které představují dokonalý Naad a jsou jsou obsaženy v Siri Guru Granth Sahib – posvátné knize, která je považována za jedenáctého, žijícího Síkhského Guru. Obsahuje  hymny 36 autorů, napsaných v 22 jazycích a zapsaných v Gurmukhi. 
Můžeme říct, že Shabad Guru nás tranformuje tím, že odstraňuje limity, které vytváří naše ego svými potřebami.
Slovo Shabad můžeme rozdělit na Sha – vyjádření ega, lpění, připoutanost, se kterou se identifikujeme, a Bad – přetnutí, vymýcení.
Ale nejde jen o zvuk, který přináší moudrost, není to jen píseň pravdy. Je to zvuk, který odsekává ego, ego, které nám brání dostat se k pravdě uvnitř nás.
Další slovo je Guru. Gu znamená temnotu nebo nevědomost. Ru je světlo a poznání. Gur je formule nebo instrukce. Takže Guru je něco, co nám dává formuli, techniku, která přeměňuje temnotu na světlo, nevědomost na poznání.
Guru znamená aktivní vědění. Nejedná se o intelektuální znalosti, které je jednoduché klasifikovat nebo analyzovat. Guru nás mění. Guru mění naši schopnost vidět. Dává nám vědění, které je zaryto v našich buňkách a v našem podvědomí. 
Efekt Shabad Guru
Afirmace a pozitivní prohlášení jsou užitečné a je dobré je praktikovat. Mantry jsou efektivní a postupně vedou ke změnám. Ale Shabad Guru je unikátní. Kloubí se v něm rytmický vzorec, zvuk, tón, zaměření a význam. Není nic efektivnějšího a všepojímajícího než tento vzorec, který programuje naše vědomí do souladu s naší duší.
Možná to zní jednoduše. Ale že je něco jednoduché neznamená nutně, že je to snadné nebo že nepřijdou výzvy. Největší výzvou pro nás je naše podvědomí.  Opakování Guru Shabad vede k tomu, že se uvolňují naše podvědomé myšlenkové vzorce a pocity. Ale když vytrváme, tyto staré programy jsou nahrazeny novými.
Jak praktikovat  Shabad Guru
Abychom zažili sílu Shabad Guru, nejlepší si vybrat nějaký Shabad a opakovat ho nahlas.

Zdroj: Sikhdharma.org

 

Narayan Shabd