Proč meditujeme

Meditace je nástrojem pro očištění podvědomí. Všechny naše minulé reakce – touhy, odpor k čemukoliv a další emoce a pocity mají vliv na to, jak vidíme naši přítomnost. Brání nám vidět realitu takovou, jaká je, místo toho ji vidíme jakoby přes špinavé sklo. Je potřeba se nejdříve zbavit různých vzorců chování a bloků, které nám zůstaly v podvědomí, vytáhnout je na světlo, prožít je a zničit a potom se snažit nevytvářet další.

V Kundaliní józe využíváme jako jeden z nástrojů meditace zpěv manter. V době meditace se nemůžeme zbavit všech myšlenek. Náš mozek funguje tak, že se v něm každou sekundu rodí tisíce myšlenek. Ale pokud na myšlenky nereagujeme, nerozvádíme je, necháme je pouze plynout okolo, pak meditujeme. Navíc nám mantra pomáhá uklidnit mysl a spojit se s naší duší.

A co se děje při opakování mantry?

Štěstí, smutek, radost i lítost jsou různými frekvencemi vibrace mysli. Je možné je nazývat jako postoj ke světu a k životu, ale v podstatě se jedná o frekvenci vibrací neboli vlny mysli.  A ty určují program, který nám naše mysl přehrává. Scénář, který si vybíráme, se stává naší vibrací a určuje, jak se cítíme a co projektujeme ve vztahu k druhým lidem. Naše právo výběru můžeme využít kdykoliv.

Tvoříme každým slovem, které proneseme a dokonce každým slovem, které si jen pomyslíme. Když zpíváme mantru, spočívá náš výběr v tom, že probudíme pozitivní sílu, která se v těchto slovech skrývá. Ať už je mantra určena k čemukoliv – k dosažení prosperity, klidu mysli, rozvinutí intuice nebo jakéhokoliv jiného efektu, když prostě mantru opakujeme, uvádíme vibrace do pohybu, a tím přichází její účinek. Dokonce ani není důležité, zda mantře rozumíme nebo ne.

Některé ze základních meditací

Kirtan Krija

V Kundaliní józe existuje několik technik, které tvoří základ celého učení. Kirtan krije je jednou z nich. Pokud na sebe vezmete závazek a budete ji provádět aspoň 40 dní v kuse (lepší je samozřejmě déle), uvidíte, jak se vám život rapidně mění, jak mizí staré zvyky, které vám byly na obtíž, jak přichází něco nového, co se zdá jako cesta vaší duše, a s tím přichází emocionální rovnováha a klid.

Kirtan krije mění frekvenci vibrací neuronů našeho mozku, čistí podvědomí, to znamená, že generuje novou vnitřní realitu, která pak tvoří vnější okolnosti. Také tato meditace obnovuje auru a uvádí do rovnováhy tattvy. Také prokazatelně působí pozitivně na kognitivní funkce mozku.

Jak Kirtan kriju správně provádět a další podrobnosti si můžete přečíst zde:

http://www.3ho.cz/wp-content/uploads/2016/06/Kirtan-Krija.pdf

https://psychologickapece.cz/blog/potrebujete-zlepsit-pamet-a-celkove-posilit-sve-zdravi-zkuste-meditaci-kirtan-kriya/

Ukázkové video:

https://www.youtube.com/watch?v=jfKEAiwrgeY

Video s nahrávkou

http://www.3ho.cz/zdroje/krije-a-meditace/kirtan-krija/

Sodarshan Chakra Kriya

Ze všech druhů jógy, včetně Kundaliní jógy, je Sodarshan chakra krija nejsilnější technikou. Je stará 3 tisíce let a pomůže i vám. Pomůže vám najít cestu sebevětší temnotou. Sodarshan znamená ideální čistota. Tato technika čistí a uvádí do rovnováhy všechny čakry.

Sodarshan chakra krija umožní každému, aby začal dělat to, co chce, navzdory všemu. Rozbíjí všechny překážky, všechny energetické bloky, čistí podvědomí, které nám naše snažení komplikuje. Žádné techniky a technologie, které k nám přichází zvnějšku, nepomůžou. Pomoc musí přijít z našeho nitra, musíme se umět sami očistit a povznést se. Vnitřní energie se musí začít hýbat, dodávat životní sílu a posilovat intuici k boji s negativním vlivem podvědomí.

Tato technika očišťuje, stará se o člověka a dělá ho dokonalým a úspěšným. Dodává pránickou energii, člověk získává vnitřní štěstí a klid. Pomáhá zbavit se neuróz, negativity, nízkého sebevědomí.

Jak na to:

Posaďte se do pohodlného sedu, páteř je rovná, udržujte krční zámek. Levá ruka je protažená a položená na koleni. Pravou ruku přibližte k obličeji, prsty, kromě palce, jsou natažené a směřují vzhůru. Palcem si zakryjte pravou nosní dírku a nadechněte se levou nosní dírkou. Zadržte dech a začněte v duchu opakovat mantru Wa-hey guru. Vtahujte břicho na každé slovo (tedy 3x – wa-hey-guru). Celkem vyslovte mantru 16x, to znamená, že vtáhnete břicho celkem 48 v jedné zádrži. Nyní zakryjte malíčkem levou nosní dírku a vydechněte pravou nosní dírkou. Znovu zakryjte palcem pravou nosní dírku, nadechněte se levou a pokračujte dále.

Oči jsou otevřené z 1/10 a pohled směřuje na špičku nosu.

Čas: 5 až 62 minut

Na konci se nadechněte – vydechněte, ještě jednou zopakujte, pak zvedněte ruce nad hlavu, zadržte dech a stáhněte mulbandh na 10 sekund, vydechněte, naposledy se nadechněte a vytřepte ruce, uvolněte dech a třeste rukama a celým tělem 1 minutu.

Není nutné dělat meditaci s nahrávkou, nicméně dvě vhodné nahrávky najdete zde:

https://www.sikhnet.com/gurbani/album/wahe-guru-sodarshan-chakra-kriya

Ganpati krija

Má se za to, že tato krija dělá nemožné možným. Jedná se o jednu ze zásadních technik Kundaliní jógy, která je velmi mocná.

Všechny meditace v Kundaliní józe jsou užitečné a pracují pro nás. Ale některé z nich jsou mocnější, než jiné, a ty se označují jako základní techniky. Pokud jste časově omezeni a nic moc nestíháte, tak dělejte zejména tyto meditace. Jednou z nich je Ganpati krije. Tato meditace stírá vaši karmu a ty bloky,které vám brání jít vpřed. Ganpati krije odstraňuje naše lpění na minulosti pro to, abychom mohli vytvořit krásnou přítomnost a budoucnost.

Ganpati je druhé jméno Boha Ganeshi, Boha moudrosti a štěstí. Je vyobrazen, jak sedí na kryse. Krysa symbolizuje vychytralost, obratnost a bystrost. Krysa může překonat jakékoliv překážky, dostane se všude a nakonec dojde ke svému cíli. Všechno ví a neexistují pro ni limity.

Po dlouhou dobu Yogi Bhajan dával každému pouze tuto techniku. Lidé mu psali dopisy, říkali mu o svých problémech a ptali se ho na radu. A on všem dával tuto meditaci. Proto se pro mnoho lidí stala sadhanou (pravidelnou každodenní praxí). Pokud máte pocit, že jste se zasekli, že se nemůžete dostat k cíli a síly už vám ubývají, poproste Ganeshu. Prostě to dělejte a uvidíte, co se stane.

Ganpati je druhé jméno Boha Ganeshi, Boha moudrosti a štěstí. Je vyobrazen, jak sedí na kryse. Krysa symbolizuje vychytralost, obratnost a bystrost. Krysa může překonat jakékoliv překážky, dostane se všude a nakonec dojde ke svému cíli. Všechno ví a neexistují pro ni limity.

Tato krija odstraňuje veškeré záporné okolnosti z minulosti i současnosti. Odstraní veškerou karmu, každodenní problémy zjemní a vytvoří prosperitu pro budoucnost tak, abyste mohli žít naplněným životem.

Jak na to:

Sedněte si do pohodlné pozice, rovná páteř, udržujte jemný krční zámek. Položte ruce s nataženými lokty na kolena, dlaně vzhůru.

Oči jsou otevřeny z 1/10 nebo zavřené, pohled soustředíme do bodu třetího oka.

  1. část

Nadechněte se a při výdechu na jeden dech zpívejte mantru

Sa Ta Na Ma

Ra Ma Da Sa

Sa Sey So Hung

Na každou slabiku postupně tiskněte bříška jednotlivých prstů k bříšku palce. Recitujte monotónně nebo použijte stejnou melodii jako pro Kirtan kriju.

Čas: Pokračujte 11 – 62 minut

  1. část

Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Pohybujte tělem, kruťte se a protahujte. Pohybujte každým svalem vašeho těla. Pohybujte hlavou, trupem, pažemi, zády, břichem a rukama. Poté silně vydechněte. Opakujte 3 – 5krát.

  1. část

Ihned se posaďte rovně a zadívejte se na Lotosový bod, na špičku nosu. Buďte zcela nehybní, meditujte 2-3 minuty.

Hudba