Pružná páteř - den 1

Pokud s KJ začínáte:

Krije (sestavy) ve videích nejsou dlouhé, časy, po které se opakují jednotlivé cviky, jsou minimální. Přesto pozorujte, jak se cítíte, jak na vás pozice působí a nikdy nedělejte nic přes bolest (když ale bolí ruce nebo prostě svaly, tak to je v pořádku).🙂

Na konci každé pozice je zádrž buď po nádechu nebo po výdechu a k tomu se stahuje Kořenový zámek (Mulbandh) – pánevní dno a spodní část břicha. (Já to většinou říkám, minimálně vždy řeknu, že zadržíme dech. To znamená, že k tomu vždy stáhneme Mulbandh. 

Pro správný účinek je důležité odcvičit vždy celou kriju, nekouskovat si ji, dodržovat časy, případně  počet opakování. 

Před každou praxí KJ se ladíme mantrou Ong Namo Guru Dev Namo, kterou recitujeme 3x. Je to mantra, kterou se napojujeme na naši tvořivou sílu a naše vyšší já. 

Na konci praxe pak recitujeme mantru Sat Nam (moje pravá identita).

Tahle sestava se může zdát, že na ní není nic zvláštního. Je skoro celá v sedě (2x na patách), ale dodá spoustu energie a můžete si jí cvičit i na židli, takže třeba za počítačem. Vyzkoušejte.

Text z manuálu:

Základní energetizující sestava pro páteř – tato sestava systematicky pracuje s páteří od jejího kořene až po vrchol. Všech 26 obratlů je stimulováno a všechny čakry dostanou nálož energie. Sestava je vhodná také před meditací.

Hodně lidí, když tuto sestavu cvičí pravidelně,  pociťuje jasnou mysl, k čemuž přispívá zvýšený oběh mozkomíšního moku, který je klíčový pro zachování dobré paměti.

Sestava je vlastně celá v sedě, takže si jí můžete cvičit i na židli.